VšĮ „DVI Darnaus vystymo iniciatyvos“
Mob. +370 684 63427
Mob. +370 673 82158
Faks.+370 5 2052717
E-paštas:info@dvi.lt

Projektai

Kur keliauja atliekos? Sužinok ir papasakok!


Pasiekti projekto rezultatai
 
Projekto trukmė 2012 m. rugsėjis - 2014 m. kovas.
 
Projektas „Kur keliauja atliekos? Sužinok ir papasakok!“ vyko Šiaulių regione. Projekto metu Šiaulių regione įvyko 14 seminarų pedagogams (pasiekta 420 unikalių kontaktų) ir 21 akcija moksleiviams, aplinkosauginis konkursas (konkurse dalyvavo 20 regiono mokyklų) bei baigiamoji konferencija (pasiekta 5020 unikalių kontaktų).

 
Sėkmingai įgyvendinta koncepcija, jog pedagogai ir moksleiviai SUŽINOJO ir PAPASAKOJO KITIEMS!
 
Daugiau informacijos ir vaizdinės medžiagos rasite www.sratc.lt ir facebook paskyroje.
 
 
Aplinkosauginio konkurso nugalėtojai
 
2014 metų kovo 4 dieną surengta baigiamoji konferencija moksleiviams Kuršėnuose (Šiaulių rajonas), kurios metu buvo paskelbti ir apdovanoti aplinkosauginio konkurso nugalėtojai.

Pirma vieta skirta Šiaulių rajono Kuršėnų Pavenčių mokyklai;
antra - Šiaulių Rėkyvos progimnazijai;
trečia - Kelmės rajono Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio vidurinei mokyklai.
 
Iš viso akcijose dalyvavo 21-a Šiaulių regiono mokykla ir net 20 mokyklų įsijungė į aplinkosauginį konkursą: aktyviai teikė paraiškas, siuntė įgyvendinto aplinkosauginio projekto fiksuotą medžiagą (nuotraukas, filmukus, prezentacijas). Akcijų, aplinkosauginio konkurso ir baigiamosios konferencijos metu iš viso pasiekta 5020 unikalių kontaktų.
 
 
Trumpai apie vykusį aplinkosauginį konkursą
 
Šaulių regione VšĮ „DVI Darnaus vystymo iniciatyvos“, kartu su VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras,vykdė akciją „Kur keliauja atliekos? Sužinok ir papasakok!“ bei aplinkosauginį konkursą, kurio pagrindinė tema – „Šių dienų aplinkos apsaugos problemos ir jų sprendimo būdai“. Vykdomomis akcijomis ir konkursu buvo siekiama, kad moksleiviai aktyviai ir kūrybiškai rūpintųsi aplinkos apsauga ir varžytųsi tarpusavyje dėl geriausiai aplinkosaugines žinias praktikoje pritaikiusios mokyklos vardo. Akcijose dalyvavo 21-a regiono mokykla ir net 20 iš jų dalyvavo aplinkosauginiame konkurse: aktyviai teikė paraiškas, siuntė įgyvendinto aplinkosauginio projekto fiksuotą medžiagą (nuotraukas, filmukus, prezentacijas). Akcijų ir aplinkosauginio konkurso metu buvo pasiekta 4480 unikalių kontaktų.

Kiekviena mokykla iškėlė sau konkrečius tikslus, kuriuos bandė įgyvendinti atlikdami tam tikras aplinkosaugines veiklas. Dauguma mokyklų rengė viktorinas, piešinių parodas, aplinkosauginio švietimo pamokėles, rinko panaudotus galvaninius elementus, sodino medelius ir kt. Visos mokyklos rūšiavo atliekas, ne tik patys tvarkė savo mokyklos aplinką, bet taip skatino tvarkytis ir aplinkinius - draugus, tėvelius, kaimynus, gyventojus.

Kodėl reikia rinkti atliekas ir tvarkyti aplinką, Radviliškio rajono Sidabravo vidurinės mokyklos mokiniai bendruomenę informavo surengdami lankstinukų dalijimo akciją „Gyvenkime švariau ir taupiau!“. Originalią ir išskirtinę savo veiklos temą pasirinko Kelmės rajono Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio vidurinės mokyklos mokiniai. Sukūrė šūkį „Nepirk polietileninių maišelių parduotuvėje!“, rinko informaciją apie šių maišelius žalą aplinkai, patys siuvo medžiaginius maišelius, išdalino anketas į užsienį išvykusiems lietuviams, domėdamiesi ar jie rūšiuoja atliekas?

Kai kurios mokyklos minėjo Žemės dieną ir Tarptautinę dieną be automobilio, organizavo dviračių sporto šventę ir aplinką saugojo rinkdamiesi ekologišką transporto priemonę – dviratį. Labai nustebino ir vaikų kūrybiškumas gaminant naujus daiktus iš atliekų. Daiktai, kurie galėjo būti išmesti, pavirto gėlėmis, paveikslais, karnavaliniais ir Užgavėnių kostiumais ir kaukėmis, drabužiais, dekoracijomis, vazonais, žaislais ir kt. Pagirtinas Šiaulių ,,Romuvos“ gimnazijos sprendimas pagaminti pašluostes mokyklinėms lentoms nuvalyti ir įteikti valytojoms, valgyklos darbuotojoms.

Labai įdomi idėja išplėtota Joniškio rajono Žagarės gimnazijoje – plastikinių butelių kamštelius panaudoti visur, kur tik galima ir juos panaudojo ne tik žaidimams kurti, bet ir kaip mokinių elgesio vertinimo bei drausminimo priemonę. Rimtą ir išskirtinį darbą atliko Radviliškio rajono Baisogalos gimnazijos mokiniai - jie tyrė savo gyvenamosios aplinkos oro, vandens ir dirvožemio užterštumą. Baisogaliečiai kerpių metodu tyrė anglies monoksido bei dulkių koncentraciją savo miestelyje, organizavo ekologines stovyklas.

Ypač įspūdingas buvo Šiaulių rajono Kuršėnų Pavenčių mokyklos atsiųstas darbas. Mokykla pastatė spektaklį tema „Mes už švarią aplinką“, organizavo III Žaliąjį koncertą, kuriame dalyvavo svečiai ir tėveliai, iš PET butelių sukūrė puikų ir originalų kabantį daržą, mokyklos teritorijoje įsirengė kompostavimo dėžę bei prigalvojo kitų įvairiausių gudrybių. Ši mokykla originalių idėjų „prisirinko“ ne pirmą kartą – ji aktyviai užsiima aplinkosaugine veikla ir turi tarptautinį apdovanojimą Žaliąją vėliavą. Daug dėmesio aplinkosaugai skiria ir Šiaulių miesto Rėkyvos progimnazija, kuri tokių tarptautinių aplinkosauginių įvertinimų surinko ne vieną, ir ne du.

Apibendrinant visų mokyklų veiklą, labai džiugu paminėti, kad mokyklų moksleiviai domisi bei aktyviai ir kūrybiškai įsijungia į aplinkos tausojimą, prisideda prie problemų, kurias sukelia didėjantis atliekų kiekis ir neatsakingas gamtos išteklių eikvojimas, sprendimų. Pasiteisino ir lūkesčiai dėl aplinkosauginės informacijos sklaidos, mokiniai plačiai dalijosi įgytomis žiniomis su aplinkiniais. Ruošdamiesi konkursui mokiniai panaudojo ir per akcijas jiems lektorių pateiktą teorinę medžiagą, ir parodė savo kūrybingumą, išmonę, originalumą. Aplinkosauginio projekto „Kur keliauja atliekos? Sužinok ir papasakok!“ vykdytojai tikisi, kad mokiniai nepamirš nuveiktų darbų ir tęs savo aplinkosauginę veiklą.

Šiaulių apskrities moksleiviai dalyvauja aplinkosauginėje akcijoje
 
Šiaulių regiono moksleiviai dalyvauja aplinkosauginėje akcijoje, kurioje pagilina žinias apie atliekų rūšiavimą (tvarkymą) bei atsakingą gamtinių išteklių naudojimą. Pirmoji akcija startavo Kelmės rajono Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio vidurinėje mokykloje. Šiuo metu projekto vykdytojai aplankė jau visas 21 regionų mokyklų.

Akcijose dalyvaujantys moksleiviai pagilina žinias šiomis temomis:
Atliekos ir jų rūšiavimas (Atliekų samprata. Kokios atliekos yra tinkamos rūšiavimui. Atliekų rūšiavimo būdai, pagrindiniai principai. Nauda. Atliekų rūšiavimas Jūsų mieste, gyvenvietėje.);
Aplinkos apsaugos problemos - žmogaus daromas neigiamas poveikis aplinkai (Atsakingas vartojimas - priemonė sumažinti atliekų kiekį ir racionaliai naudoti gamtinius išteklius. Trumpalaikis ir ilgalaikis atliekų poveikis (žmonėms ir aplinkai). Cheminės medžiagos kasadieniame vartojime. Atliekos ir klimato kaita.).

Taip pat moksleiviai gali pamatyti mokomuosius filmukus apie atliekų tvarkymą bei varžytis tarpusavyje „Protų kovos“ žaidime (žaidime nugalėjusios komandos taškai toliau keliauja į aplinkosauginį konkursą).
 
Projekto filmukus galite pamatyti:
 
Kviečiame tapti mūsų projekto „Kur keliauja atliekos? Sužinok ir papasakok!“ draugais facebook paskyroje:
 
 
 

Akcijos aplinkosaugionio konkurso tarpiniai rezultatai:
Kelmės rajonas
1. Kelmės rajono Tytuvėnų gimnazija. S. Romerienės g. 4A, Tytuvėnai, Kelmės r. sav. (2013-05-27) - („Protų kovos“ - 20,5 taškų)
2. Kelmės rajono Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazija. P. Višinskio g. 5, Užventis, Kelmės r. sav. (2013-05-09) - („Protų kovos“ - 18 taškų)
3. Kelmės rajono Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio vidurinė mokykla. Mokyklos g. 1, Šaukėnų mstl., Kelmės r. sav. (2013-04-08) - („Protų kovos“ - 20 taškų)
Akmenės rajonas
4. Akmenės rajono Papilės Simono Daukanto gimnazija. Nepriklausomybės g. 62, Papilės mstl., Akmenės r. sav. (2013-09-24) - („Protų kovos“ - 19,5 taškų)
5. Akmenės rajono savivaldybės Akmenės gimnazija. Laižuvos g. 7, Akmenė, Akmenės r. sav. (2013-04-19)
Joniškio rajonas
6. Joniškio rajono savivaldybės Žagarės gimnazija. Kęstučio g. 1, Žagarė, Joniškio r. sav. (2013-06-05) - („Protų kovos“ - 18 taškų)
7. Joniškio rajono savivaldybės Skaistgirio vidurinė mokykla. Šermukšnių g. 2, Skaistgirio mstl., Joniškio r. sav. (2013-05-10) - („Protų kovos“ - 18 taškų) 
8. Joniškio rajono Kriukų vidurinė mokykla. . Dariaus ir S. Girėno g. 2, Kriukai, Joniškio r. sav. (2013-04-16) - („Protų kovos“ - 19 taškų)
Pakruojo rajonas
9. Pakruojo r. Linkuvos gimnazija. Gimnazijos g. 32, Linkuva, Pakruojo r. sav. (2013-04-15) - („Protų kovos“ - 18,5 taškų)
10. Klovainių pagrindinė mokykla. Pakruojo r., Klovainiai (2013-05-20) - („Protų kovos“ - 17,5 taškų)
Radviliškio rajonas
11. Radviliškio rajono Šeduvos gimnazija. Pilies g. 17, Šeduva, Radviliškio r. sav. (2013-05-21) - („Protų kovos“ - 19,5 taškų)
12. Radviliškio rajono Sidabravo vidurinė mokykla. Pergalės g. 13, Sidabravo mstl., Radviliškio r. sav. (2013-10-17) - („Protų kovos“ - 18 taškų)
13. Radviliškio rajono Baisogalos gimnazija. Mokyklos g. 25, Baisogalos mstl., Radviliškio r. sav. (2013-10-17) - („Protų kovos“ - 17,5 taškų) 
14. Radviliškio rajono Šiaulėnų Marcelino Šikšnio vidurinė mokykla. Dariaus ir Girėno g. 30, Šiaulėnų mstl., Radviliškio r. sav. (2013-05-14) - („Protų kovos“ - 17 taškų)
Šiaulių miestas
15. Šiaulių "Romuvos" gimnazija. Dainų g. 7, Šiauliai (2013-04-17) - („Protų kovos“ - 19,5 taškų)
16. Šiaulių logopedinė mokykla. Vytauto g. 235, Šiauliai (2013-05-04) - („Protų kovos“ - 17 taškų)
17. Šiaulių Rėkyvos progimnazija. Šiauliai (2013-05-15) - („Protų kovos“ - 20 taškų)
Šiaulių rajonas
18. Šiaulių rajono Gruzdžių gimnazija. S. Dariaus ir S. Girėno g. 31, Gruzdžių mstl., Šiaulių r. sav. (2013-10-15) - („Protų kovos“ - 19,5 taškų)
19. Šiaulių rajono Kužių vidurinė mokykla. Vilties g. 9, Kužių mstl., Šiaulių r. sav. (2013-09-18) - („Protų kovos“ - 14 taškų)
20. Šiaulių rajono Meškuičių gimnazija. Stoties g. 16, Meškuičių mstl., Šiaulių r. sav. (2013-05-08) - („Protų kovos“ - 15,5 taškų) 
21. Šiaulių rajono Kuršėnų Pavenčių vidurinė mokykla (2013-05-17) - („Protų kovos“ - 17 taškų).

Projektą „Kur keliauja atliekos? Sužinok ir papasakok!“ (Nr. VP3-1.4-AM-09-K-02-044) remia Europos Sąjungos Regioninės plėtros fondas, įgyvendina VšĮ „DVI Darnaus vystymo iniciatyvos“ drauge partnere VšĮ „Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras“.

 
Akcijos vedėjai:
Inga Ringailaitė, projekto „Kur keliauja atliekos? Sužinok ir papasakok!“ vadovė ir aplinkosaugos specialistė/ekspertė, VšĮ „DVI Darnaus vystymo iniciatyvos“ direktorė;
Viktorija Baranauskienė, projekto „Kur keliauja atliekos? Sužinok ir papasakok!“ koordinatorė ir aplinkosaugos specialistė/ekspertė, VšĮ „DVI Darnaus vystymo iniciatyvos“ projektų vadovė;
Angelė Mockutė, VšĮ „Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras“ viešųjų ryšių specialistė.

Papildomos informacijos teirautis:
Viktorija Baranauskienė, tel. 8684 63 427, el. p. viktorija@dvi.lt
 
 
Šiaulių apskrities pedagogai mokysis atsakingo gamtinių išteklių vartojimo 

2013 m. kovo 14 d. renginiu Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijoje prasidėjo pedagogams skirtas seminarų ciklas apie atliekų rūšiavimą ir atsakingą gamtinių išteklių naudojimą. Vėliau – kovo ir birželio mėnesiais – šio ciklo seminarai vyko ir kitose Šiaulių apskrities mokyklose bei gimnazijose. Jose savo žinias apie atliekų tvarkymą bei tausojantį gamtinių išteklių naudojimą turėjo galimybę pagilinti Radviliškio, Naujosios Akmenės, Kelmės, Joniškio ir Šiaulių rajone dirbantys mokytojai.  Naujais mokslo metais ir toliau tęsiamas ir antrasis seminarų ciklas. Projekto vykdytojai aplankė jau 11 Šiaulių regiono mokyklų.

Aplinkosauginį sąmoningumą skatinantys seminarai organizuojami įgyvendinant projektą „Kur keliauja atliekos? Sužinok ir papasakok!“. Projekto organizatoriai tikisi, kad įgytos žinios pravers ne tik aplinkai neabejingiems seminaro dalyviams, bet ir siekiant sudominti moksleivius aplinkosauginėmis temomis.

„Būtent ugdymo įstaigos yra vienos iš svarbiausių gamtos tausojimo idėjų skleidėjų, todėl siekiame, kad renginiai ne tik praturtintų žiniomis mokytojus, bet ir įkvėptų juos siekti teigiamų pokyčių didinant jaunosios kartos aplinkosauginį sąmoningumą. Tikimės, kad renginiai paskatins pedagogus gautą informaciją pritaikyti pamokose ir užklasinėje veikloje. Juk naujausi tarptautiniai tyrimai rodo, kad, nepaisant nežymių teigiamų pokyčių, Lietuvoje aplinkosauginis sąmoningumas vis dar yra žemas“, – sako viena iš renginio organizatorių ir pranešėjų, VšĮ „DVI Darnaus vystymosi iniciatyvos” direktorė Inga Ringailaitė.

Seminarų metu bus nagrinėjamos žmogaus daromo neigiamo poveikio aplinkai, darnios plėtros, atliekų rūšiavimo ir kitos temos. Išklausęs paskaitas, kiekvienas dalyvis gaus pažymėjimą bei seminaro medžiagą. Seminarai pedagogams vyks keturiolikoje mokyklų. Planuojama, kad mokymuose dalyvaus daugiau nei 400 Šiaulių regiono pedagogų.

To pačio projekto metu nuo balandžio Šiaulių regiono mokyklose bus organizuojamos akcijos moksleiviams ta pačia tema, moksleiviai galės dalyvauti aplinkosauginio projekto konkurse.
 
Pedagogų seminarų dalomąją medžiagą galite atsisiųsti:
Dalomoji medžiaga I
Dalomoji medžiaga II
Dalomoji medžiaga III


Projektą „Kur keliauja atliekos? Sužinok ir papasakok!“ (Nr. VP3-1.4-AM-09-K-02-044) remia Europos Sąjungos Regioninės plėtros fondas, įgyvendina VšĮ „DVI Darnaus vystymo iniciatyvos“ drauge partnere VšĮ „Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras“.

Papildomos informacijos teirautis:
Inga Ringailaitė, tel. 8673 82158, el. p. inga@dvi.lt
 
 
Projekto aprašymas

2011 m. sausio mėn. atlikti Eurobarometro tyrimo (Nr. 316) apie europiečių požiūrį į efektyvų išteklių naudojimą rezultatai rodo, kad lietuviams vis dar trūksta elementarių žinių apie atliekų tvarkymą ir efektyvų išteklių naudojimą, o bendras aplinkosauginio sąmoningumo lygis yra žemas. Siekiant gerinti situaciją, įtraukti visuomenę į aplinkos problemų sprendimą, dalyvavimą sprendimų priėmime būtina šviesti visuomenę. Siekdami prisidėti prie šios situacijos gerinimo 2012 m. rugsėjo 3 d. VšĮ ,,DVI Darnaus vystymo iniciatyvos” drauge su partnere VšĮ ,,Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras” pradėjo vykdyti projektą ,,Kur keliauja atliekos? Sužinok ir papasakok!” (paraiškos kodas Nr. VP3-1.4-AM-09-K-02-044), kuris tęsis iki 2013 m. gruodžio 31 d.

Šio projekto tikslas – ugdyti moksleivių ir mokytojų aplinkosauginį sąmoningumą ir skatinti juos pasirinkti aplinkai palankų gyvenimo būdą šviečiant apie atliekų tvarkymą su juo susijusias aplinkos problemas ir jų sprendimo būdus.

Pasirinkta projekto teritorija – Šiaulių regionas. O tikslinė projekto grupė – pedagogai ir moksleiviai, kurie vėliau aktyviai dalinsis gautomis žiniomis ir informacija: pedagogai – savo auklėtiniams, o moksleiviai – draugams, šeimos nariams, bendruomenėms.

Projekto metu pedagogams bus organizuota 14 seminarų (tema – didėjantis atliekų kiekis ir gamtinių išteklių eikvojimas), kuriuose jie pakels savo kompetencijas, o įgytas žinais vėliau galės panaudoti ugdydami moksleivius.

Skatinant moksleivius rinktis aplinkai palankų gyvenimo būdą bus organizuotas edukacinių renginių ciklas. Įvyks 21 akcija mokyklose, kuriose žaidimų, rungčių ir viktorinų forma bei demonstruojant mokomąjį filmą moksleiviams bus suteiktos žinios apie atliekų tvarkymą ir tausojantį gamtinių išteklių naudojimą. Vėliau akcijose dalyvavusių mokyklų moksleiviai įsijungs į aplinkosauginio projekto konkursą ir patys organizuos įvairias aplinkosaugines veiklas savo mokyklose bei taip rungsis tarpusavyje. Užbaigiant projektą, pasiektų konkurso rezultatų apibendrinimui bus organizuota moksleivių konferencija.

Pedagogai ir moksleiviai SUŽINOS ir PAPASAKOS kitiems!

Projektą finansuoja


Projektą įgyvendina:


Projekto partneris:

Interneto puslapis, interneto svetainės, svetainių kūrimas, web dizainas, puslapių kūrimas